W tym poradniku chcielibyśmy Państwu przybliżyć temat wykorzystania piór ślimaka w celu budowy i regeneracji wałów ślimakowych. Opiszemy jak poprawnie montować pióra ślimaka. Jak przygotować do tego procesu wał ślimakowy i jakich błędów należy się wystrzegać. Zapraszamy do lektury.
Budowa nowego wału ślimakowego to proces stosunkowo prosty. Ułatwiają go poprawnie wykonane pióra ślimaka. Proces budowy wału ślimakowego należy rozpocząć od doboru wymiarów gabarytowych wału ślimakowego. Doboru czopów łożyskowych oraz czopu napędowego. Oraz doboru odpowiednich rozmiarów piór ślimaka. Dziś skupimy się tylko na kwestii kolejności prac oraz poprawności montażu. Jeśli chodzi o dobór piór ślimaka to bardzo chętnie pomożemy w tej kwestii telefonicznie. Nasz numer telefonu znajdą Państwo w zakładce kontakt.
Prace montażowe rozpoczynamy od wspawania czopów w przyciętą na wymiar rurę stanowiącą rdzeń wału ślimakowego. Spoiny przy czopach powinny być mocne z poprawnym przetopem oraz wykonane na całym obwodzie czopu.
Kolejny krok to montaż piór ślimaka na rdzeniu wału. Montaż piór ślimaka rozpoczynamy z dowolnej strony wału ślimakowego. Ważne jest aby nie rozpoczynać od środka i cały czas trzymać się obranego schematu montażowego. Nakładamy pierwsze pióro ślimaka na wał. Ustawiamy je w odpowiedniej odległości od czopu trzymając się wymiarów podanych w dokumentacji technicznej. Następnie wykonujemy spoinę punktową pomiędzy piórem ślimaka a rdzeniem wału ślimakowego. Zapobiegnie to przemieszczaniu się spirali względem rdzenia podczas dalszych prac montażowych. Następnie nakładamy kolejne pióro ślimaka. Ustawiamy pióro na wale tak by tworzyło ono spójną linię ślimakową z poprzednim piórem. Kiedy pióra ślimaka są już spasowane to wykonujemy spoinę punktową łączącą oba pióra. Schemat ten powtarzamy aż wszystkie pióra ślimaka znajdą się na wale. Ostatni zwój należy również przymocować spoiną punktową do wału.
WSKAZÓWKA: Pióra ślimaka z grubych blach lub dużych gabarytów powinny pasować na rdzeń wału z lekkim luzem. Pióra ślimaka małych rozmiarów lub z cienkich blach zazwyczaj pasują lekko ciasno. Aby ułatwić ich montaż z ciśnij lekko rękami końcówki piór do środka i wtedy załóż je na wał. Stosując taki zabieg pióro ślimaka powinno bez oporów wskoczyć na wał.
W dalszej części montażu należy poprawić końcówki piór ślimaka. Zdarza się, że nie pasują one do siebie perfekcyjnie lub zostały przemieszczone podczas prac montażowych. Na tym etapie możemy to łatwo poprawić doginając końcówki piór do siebie za pomocą szczypiec lub naciętej na grubość pióra ślimakowego rurki. Następnie możemy rozpocząć spawanie połączeń pomiędzy zwojami ślimakowymi. Spawamy najpierw wszystkie połączenia po jednej stronie piór i czekamy do całkowitego ostygnięcia wału ślimakowego. Następnie możemy pospawać wszystkie połączenia z drugiej strony. Kiedy wszystkie połączenia pomiędzy piórami ślimaka są gotowe możemy przystąpić do finalnego przytwierdzenia spirali do rdzenia wału. W zależności od przeznaczenia wykonywanego przez nas wału ślimakowego możemy zastosować dwa rodzaje spoin. Pierwsza z nich to spoina ciągła obwodowa. Stosuje się ją w konstrukcjach silnie obciążonych lub takich gdzie niepożądane są mikroszczeliny pomiędzy rdzeniem a piórami ślimaka. Drugi rodzaj spoiny to przerywana, stosowana w wałach do lżejszych zastosowań.
WSKAZÓWKA: Pamiętaj aby wykonując spoiny przerywane zachować symetrię spawania. To znaczy, że wykonując spaw po jednej stronie wału należy natychmiast wykonać spaw po drugiej stronie wału ślimakowego (patrząc względem wzdłużnej osi symetrii wału ślimakowego). Pozwoli to skompensować naprężenia spawalnicze i zapobiec wykrzywieniu się wału.
Gdy wszystkie spoiny zostały już wykonane to można przystąpić do prac wykończeniowych. Większe nierówności polecamy wyszlifować za pomocą szlifierki kątowej uzbrojonej w tarczę lamelkową. W przypadku odprysków najlepiej spisze się skrobak.
WSKAZÓWKA: Aby uniknąć odprysków spawalniczych przed pracami spawalniczymi spryskaj wał preparatem anty odpryskowym.
Proces regeneracji wału ślimakowego należy rozpocząć od oceny stanu piór ślimaka i zamówienia nowych. Zużyte pióra ślimakowe wycinamy za pomocą szlifierki kątowej z tarczą do cięcia lub ręcznej wycinarki plazmowej. Najważniejszym etapem procesu regeneracji jest przygotowanie wału do montażu nowych piór ślimaka. Po wycięciu starej spirali, pozostałości należy wyszlifować tak aby uzyskać nominalny i jednolity na całym obwodzie wału wymiar. Jest to proces żmudny i czasochłonny. Nie należy się jednak przy nim śpieszyć. Im lepiej i dokładniej wykonamy tą część prac tym przyjemniejszy będzie montaż nowych piór. Kiedy wał już jest wyszlifowany możemy przystąpić do montażu nowych zwoi ślimakowych. Montaż w tym przypadku jest analogiczny jak w przypadku budowy nowych wałów ślimakowych.
W przypadku gdy boja się Państwo podjąć prace związane z regeneracją lub budową wału ślimakowego prosimy o kontakt. Chętnie podejmiemy się wszystkich realizacji tego typu.
Poniżej przedstawiamy film pokazujący montaż piór ślimaka na wale.
Przeczytaj też:
-Zwoje ślimaka - rodzaje wykonania.
- Pióra ślimaka- zastosowanie.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych . Więcej informacji w RODO i polityka prywatności.
Oraz ogólne warunki sprzedaży.
© Copyright 2019 Hanesto.pl All Right Reserved.
Adres: ul. Nowa 24a 63-330 Dobrzyca