Rosnące ceny wody oraz częste susze sprawiają, że posiadacze działek oraz domów coraz chętniej decydują się na wykopanie własnej studni. Własna studnia to także zabezpieczenie na wypadek awarii. Na co dzień woda z własnego źródła może służyć do podlewania ogrodu lub mycia samochodu. Niezbędnym narzędziem do wykonania odwiertu jest ręczna wiertnica do studni. To niezwykle skuteczne narzędzie pomoże w szybkim wykonaniu studni.
Jak samemu wykopać studnię? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli działek. Studnie o głębokości do 30 m oraz o poborze docelowym nieprzekraczającym 5m3 na dobę nie wymagają zezwoleń prawnych. W takim przypadku wystarczy nieco chęci, kilka rur PCV oraz ręczna wiertnica do studni. Dla standardowego gospodarstwa domowego parametry te są w zupełności wystarczające.
Do samodzielnej budowy studni głębionej niezbędna jest ręczna wiertnica do studni, która składa się z:
- rozwiertaka glebowego;
- wiertła o średnicy 180 mm;
- wiertła o średnicy 145 mm;
- mocnej liny polipropelynowej;
- szlamówki klapowej;
- kompletu śrub i nakrętek;
- zestawu przedłużek;
- rączki.
Aby samodzielnie wykonać studnię na własnej działce niezbędna będzie ręczna wiertnica do studni.. Posiadanie fachowych narzędzi ułatwi pracę i umożliwi bez pomocy osób trzecich przebrnąć przez proces budowy. Oto najważniejsze czynności, jakie musimy wykonać podczas kopania studni głębinowej:
1. Wybór miejsca. Najlepiej wiercić w sprawdzonym miejscu. W jego wyborze może pomóc radiesteta. Można posłużyć się też własną intuicją i wykonać studnię w linii tych na sąsiednich działkach.
2. Rozwiertak umieszczamy w uprzednio przygotowanym otworze w ziemi, w miejscu, w którym powstać ma studnia.
3. Na rozwiertak nakładamy wiertło o większej średnicy, montujemy rączkę i wykonujemy ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara, co jakiś czas wyciągając urobek.
4. Po wykopaniu otworu o głębokości około 1 metra należy podczepić linę do wiertła za pomocą karabińczyka. Umieszczamy ręczną wiertnicę do studni w otworze i montujemy pierwszy z elementów przedłużających, dbając przy tym o ich prawidłowe skręcenie.
5. Kontynuujemy wiercenie do momentu zauważenia zwiększonej wilgotności gleby lub zauważenia wody wykopie, dokładając kolejne elementy służące przedłużeniu rączki ręcznej wiertnicy do studni.
6. Kiedy woda zaczyna coraz mocniej napływać, zmieniamy wiertło na to, o mniejszej średnicy, przycinamy rozwiertak na szerokość 145 mm, czyli średnicę wiertła oraz zakładamy rurę osłonową PCV o średnicy 160 mm. Podczas montażu wiertła, należy pamiętać o przepięciu i ponownym zamontowaniu liny.
7. Kontynuujemy wiercenie za pomocą wiertła o średnicy 145 mm. Jeśli woda zacznie napływać na tyle szybko, że wyciąganie urobku będzie mocno utrudnione lub wręcz niemożliwe, należy użyć szlamówki klapowej.
8. Szlamówkę wprowadzamy do otworu zabezpieczonego rurą PCV na linie i kilkukrotnie uderzamy nią o dno, co jakiś czas wciskając rurę głębiej.
9. Co jakiś czas wyjmujemy szlamówkę i oczyszczamy ją z urobku, po czym kontynuujemy pogłębianie studni do momentu, aż w wykopie osiągniemy głębokość wynoszącą minimum 2 m wody. Jest to głębokość minimalna. Im większy słup wody uda się uzyskać tym lepiej.
10. Budujemy filtr na 2 m rurze PCV o średnicy 110 mm ze ścianką 3,2 mm z nawierconymi otworami o średnicy 20 mm w odstępach około 5 cm. Na długości nawierceń, czyli około 170 cm rurę owijamy siatką studniarską sp16, montując ją za pomocą taśmy typu powertype i owijając dodatkowo żyłką studniarską. Dno rury zaślepiamy, a łączenie dodatkowo wzmacniamy za pomocą wkrętów o długości około 5-6 mm.
11. Filtr osadzamy w przygotowanym otworze i obsypujemy żwirem. Do środka wprowadzamy pompę zatapialną (lub hydroforową) i w miarę potrzeby przycinany wystającą rurę PCV. W ten sposób, wykorzystując ręczną wiertnicę do studni samodzielnie możemy wykopać własne źródło wody głębinowej.
Satysfakcja z własnej wody.
Samodzielne wykopanie własnego źródła wody z użyciem ręcznej wiertnicy do studni to czynność z którą poradzi sobie każdy. Własna studnia dostarcza nie tylko satysfakcję z wykonanej pracy, ale również pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki wykorzystaniu darmowej wody przy podlewaniu ogrodu lub innych czynnościach.
Wersja filmowa znajduje sią poniżej. Zapraszamy do oglądania.
Część 1.
Część 2.
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych . Więcej informacji w RODO i polityka prywatności.
Oraz ogólne warunki sprzedaży.
© Copyright 2019 Hanesto.pl All Right Reserved.
Adres: ul. Nowa 24a 63-330 Dobrzyca