Wiele osób zastanawia się jak poprawnie obliczyć wydajność przenośnika ślimakowego. W rzeczywistości są to bardzo proste obliczenia. Za pomocą kilku wzorów przedstawionych w poniższym artykule można będzie obliczyć wydajność przenośnika ślimakowego. Jest to jeden z kluczowych parametrów wpływających na jego konstrukcję. Obliczenia wydajności pozwolą również na uniknięcie wielu błędów popełnianych podczas doboru przenośnika ślimakowego.
Pierwszym krokiem do obliczenia wydajności przenośnika ślimakowego jest określenie pola przekroju części roboczej przenośnika. Brzmi to bardzo poważnie, a w rzeczywistości jest bardzo proste. Część robocza to nic innego jak miejsce w którym znajduje się transportowany materiał. Czyli pole przekroju samych zwojów ślimakowych. Aby obliczyć tą powierzchnię wystarczy od pola przekroju całego wału ślimakowego odjąć pole przekroju wału nośnego. Uzyskuje się to za pomocą poniższego wzoru:
Dobór właściwego skoku jest sprawą bardzo istotną, gdy obliczamy wydajność przenośnika ślimakowego. Prawidłowy skok ślimaka powinien zawierać się w przedziale od 0,5D do 1,2D. Skrajne wartości w praktyce stosuje się bardzo rzadko. Najczęściej stosowane skoki w obecnie produkowanych podajnikach ślimakowych zawierają się w granicach 0,8-1,0D. Stosuje się je między innymi do transportu materiałów takich jak:
-wszelkiego rodzaju ziarna zbóż
-mieszanki paszowe półpłynne
-rozdrobniona zielonka
-kiszonka
-trociny
-osady odwodnione
-słoma, siano, skoszona trawa
-wapno
Jest to jedyny czynnik wpływający na wydajność przenośnika ślimakowego jakim możemy sterować już po wyprodukowaniu. Jeżeli natomiast planujemy dopiero wyprodukować przenośnik ślimakowy należy go odpowiednio dobrać. Rozbieżność stosowanych prędkości obrotowych jest bardzo duża. Stosuje się w zakresie od 10-300 obr/min. Dobór prędkości obrotowej zależy od:
-docelowej wydajności przenośnika ( im wyższa prędkość obrotowa tym wyższa wydajność)
-transportowanego materiału (nie każdy materiał nadaje się do transportu z dużymi prędkościami obrotowymi)
-pola przekroju przenośnika ( im mniejsze pole przekroju przenośnika ślimakowego tym prędkości obrotowe mogą być większe)
Do dodatkowych współczynników pozwalających obliczyć wydajność przenośnika ślimakowego należą:
-współczynnik pochylenia przenośnika ślimakowego [k]
-masa usypowa materiału [m]
-współczynnik napełnienia koryta [y]
Jeśli mamy ustalone omówione dotychczas wartości wystarczy podstawić je do poniższych wzorów:
-Zmienić średnicę zewnętrzną D wału przenośnika ślimakowego. Zwiększenie średnicy zewnętrzne zwiększy wydajność a jej zmniejszenie zadziała odwrotnie. Należy pamiętać, że średnica musi być również dobrana do prędkości obrotowej.
-Zmienić skok linii śrubowej. Zwiększenie skoku powoduje wzrost wydajności, zmniejszenie jej spadek. Należy pamiętać by skok zawierał się w wartościach odpowiednich dla danego materiału.
-Zmienić prędkość obrotową. Zabieg ten działa identycznie jak w poprzednich przypadkach. Jest on jednak najprostszy do wdrożenia. Nawet w już pracujących przenośnikach możemy regulować prędkość obrotową nie ingerując w ich konstrukcję. Warto jednak tą kwestię przemyśleć już na etapie projektowania urządzenia.
- Masa nasypowa- niezbędny czynnik wpływający na wydajność przenośnika ślimakowego.
-Zwoje ślimaka - rodzaje wykonania.
Koniecznie sprawdź naszą ofertę!
Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych . Więcej informacji w RODO i polityka prywatności.
Oraz ogólne warunki sprzedaży.
© Copyright 2019 Hanesto.pl All Right Reserved.
Adres: ul. Nowa 24a 63-330 Dobrzyca